Zaloguj

Nazwa użytkownika:   Hasło:   Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie  

Elektrownia atomowa w Polsce!
Jestem za! 78%  78%  [ 7 ]
Jestem przeciw! 22%  22%  [ 2 ]
Liczba głosów : 9
Autor Wiadomość
 Tytuł: Czy jesteś przeciw energii jądrowej?
PostNapisane: 2010-04-26, 17:35 
Tajna Policja

Muszę się do tego piątku przygotować do dyskusji na ten temat :-? , i moim zadaniem jest przekonać kogoś że energia jądrowa jest korzystniejsza niż zwykła. Jeśli ktoś się nudzi, to niech się tu wypowie co o tym sądzi.
Zacznijmy od czegoś w stylu takim:

Większość polaków jest przeciwna energii jądrowej, choć sami nie wiedzą dlaczego. Albo mają złe wspomnienia po Czarnobylu, albo są nieuświadomieni.

- Czystość: Elektrownie jądrowe są o wiele czystsze niż np. węglowe. Czy ktoś wie ile procent energii w Polsce pobierane jest z energii węglowych? 90%! A te wszystkie kominy przy nich nie są dla ozdoby, wydobywają się przez nie dymy zanieczyszczające atmosferę, co przyczynia się również do efektu cieplarnianego, jakże często ostatnio wspominanego przez ekologów.

- Zagrożenie: Ludzie gdy tylko słyszą o reaktorze jądrowym, zaraz boją się że on buchnie i będzie syf jak podczas Czarnobyla. Zdarzy się to jednak tylko jeśli elektrownia będzie przeciążona, ale jeśli rozsądnie rozstawi się przepływ energii, nic takiego nigdy się nie stanie. Szansa na wybuch wynosi więc mniej więcej 1%, przy 100%-procentowej szansie na efekt cieplarniany w przypadku dalszej emisji spalin z elektrowni innego typu. Z jednej strony katastrofa na skalę kraju, z drugiej na skalę globalną. Polska jest w końcu w Unii i jeśli po ewentualnym wybuchu pomocy potrzebować będzie, to pomoc dostanie. A przebiegunowanie Ziemi to raczej nieodwracalny proces, prawda?

Można by też coś dodać o tym że polska nie będzie miała dłużej spadków napięcia, lub o umowach z dostawami prądu z sąsiadami, ale aż tak nie znam się na ekonomii. (czy na czymś pod co to podpada)
Co o tym sądzicie?

Zobacz profil Wyślij e-mail  

Tytuł: Re: Czy jesteś przeciw energii jądrowej?
PostNapisane: 2010-04-26, 19:17 
Mutant

Tak, dlaczego?
Otóż, jak powiedziałeś. Elektrownie jądrowe są czystsze od węglowych, a dodatkowo można uzyskać z nich więcej energii. Znajdując w przyszłości inne zastosowanie dla węgla będzie można go użyć, a jest on źródłem energii nieodnawialnym. Sądzę, że właściwie jeśli kogoś przekonywać, to te dwie pierwsze będą idealne. Tak czy owak. Eliminując zagrożenia. Jak wiemy, w innych krajach jest mnóstwo elektrowni jądrowych, a nasze granice są nimi obsadzone, więc w przypadku ew. wybuchu którejś z nich automatycznie Polska to odczuje. Zagrożenia wciąż są i co z tego, że dostaniemy pomoc po ew. wybuchu naszej elektrowni, skoro promieniowanie pozostanie, a o ludziach mieszkających blisko nie ma nawet mowy. Ale pomyślmy, jak często takie elektrownie wybuchają. Na świecie jest ich mnóstwo, a ja znam tylko jeden wybuch w historii. Nie będzie dobrze zakładać tych elektrowni gdzieś na wsiach, ale przy większych miastach. No, to jest moje zdanie.

PostNapisane: 2010-04-26, 19:56 
Kapitan UW

Chciałbym również dodać, że wokół elektrowni jądrowych narosło wiele mitów. Polecam przeczytać ten artykuł - http://archiwum.polityka.pl/art/zabojcz ... 74808.html . Poza tym, efekt cieplarniany to jak narazie bzdura - kilka lat ocieplenia i już wszyscy panika, bo efekt cieplarniany (pomyślcie, że ktoś na tym zarobił, choćby na zakazaniu żarówek). Teraz przyszła ostra zima nie tylko w Europie ale i w Ameryce, kolejne badania pokazują, że jednak na Antarktydzie póki jakoś ocieplenia nie widać i nagle sobie przypomnieli ci wszyscy naukowcy, że przecież długofalowych zmian klimatu nie można przewidywać na podstawie tak krótkich okresów czasu (co pokazuje bezsens wcześniejszych założeń i zakazów).

Wracając do głównego tematu - nie mam nic przeciwko elektrowniom atomowym, byle nie pod samym domem ;) . Ale te 10 km dalej (i więcej) już mi żadna przeszkadzać nie będzie. Najgorszym wrogiem nie jest energia jądrowa, a eko-świry, które będą blokady urządzać, do drzew się przypinać w miejscu budowy i zmyją się dopiero, gdy dostaną $$. Oczywiście mają w dupie, że na to konto spadną ceny prądu i będziemy mogli rezygnować z daleko bardziej szkodliwych elektrowni węglowych, no ale to eko-świry, a nie prawdziwi ekologowie.

PostNapisane: 2010-04-30, 21:44 
Tajna Policja

Dziś było zakończenie roku klas trzecich, więc solidarnie ulotniłem się ze szkoły razem z resztą klasy wedle planu. :)
Teraz 9 dni weekendu więc na debatę dopiero przyjdzie czas. :-P